Att få kliva ombord på Hanseatic Nature en kall vinterdag gav verkligen den rätta känslan. Detta är nämligen ett av tre expeditionsfartyg i det tyska rederiet Hapag Lloyds femstjärniga flotta, och när fartyget låg inne i Stockholm i fredags var jag inbjuden på några timmars fartygsbesök.

Hanseatic Nature, ett av tre Expeditionsfartyg i Hapag Lloyds flotta.

Stadsgårdskajen blåste råkallt, Mälarvattnet låg mörkt och stilla – men i samma sekund jag klev över landgången mötte fartyget med mycket värme i såväl temperatur som vänligt bemötande.

Rederiet Hapag Lloyd har totalt fem fartyg, två klassiska och tre expeditionsfartyg. Hanseatic Nature byggdes 2019 i Norge. Hon är ett relativt litet fartyg sett till den övriga kryssningsvärlden, men det är exakt det som är poängen. Ombord finns plats för cirka 230 passagerare, (max 199 vid kryssningar till Antarktis och Svalbard), vilket skapar en intim, personlig och lugn atmosfär.

Här finns inga köer, inga högtalarröster som ropar ut dagens bingo – utan snarare en känsla av att vara på ett flytande forskningsfartyg, fast med hög komfort. Besättningen består av 175 personer, inte långt ifrån antalet gäster alltså.

Definitionen av expedition

Först lite kort om vad som definierar ett expeditionsfartyg. Ett sådant är byggt inte bara för att kunna nå världens vackraste platser utan också de mest ogästvänliga och otillgängliga. Med isklass 6 är detta inga problem, Hanseatic Nature är redo för polarvatten, Arktis, Antarktis och allt däremellan (som Stilla Havet, Sydamerika och Alaska med flera regioner).

Vår lilla grupp samlades i Hanseatrium, en lounge som fungerar som både just lounge/bar men också föreläsningssal där gästerna till exempel blir informerade om morgondagens program. Finns engelsktalande gäster delas salen så att varje grupp får informationen på sitt språk.

Mat och wellness

Andra utrymmen ombord som vi fick se var pooldäck, gym och delar av fartygets spa, ocean academy och fartygets restauranger. Hanseatic Nature har följande tre;

  • Hanseatic Restaurant är huvudrestaurangen ombord med frukost, lunch och middag,

  • Lido Restaurant är en buffetrestaurang för frukost och lunch, med utomhusgrill när vädret tillåter.



  • Hamptons är fartygets specialrestaurang för middagar med nordamerikansk meny.

Observation lounge var där vi avslutade dagens fartygsbesök med våfflor, glass och kaffe runt den dekorativa elden. Riktigt mysigt!

Kort också om Ocean Spa som har torrbastu, med havsutsikt, ångbastu, isfontän and avkopplingsrum. Eftersom det är tyskt så är det naket som gäller (kan vara bra att veta). På behandlingssidan finns såväl kosmetiska behandlingar som massager, och frisör. Gymmet har vikter och maskiner och intill ligger ett träningsrum för ledarledda träningsklasser – båda med havsutsikt. Endast personlig träningsservice kostar extra, annan träning ingår.

Alla restauranger ingår

Och hur ser dagarna ut på en sådan här kryssning? De är ofta intensiva – men på ett stillsamt sätt. Zodiaclandstigningar, föreläsningar av expeditionsledare, naturguider och forskare. Långa stunder ute i frisk luft. Kamera i handen. När man sedan kommer tillbaka till fartyget är det som att kliva in i en varm, omfamnande bubbla och ett långt ahhh som infinner sig. Tror jag. Jag har inte kryssat med dem än, men det står på min lista…

All mat i samtliga restauranger ingår, och nivån är – som man kan förvänta sig av Hapag-Lloyd – mycket hög med menyer utformade av Michelin-kockar. Från januari i år ingår även flera olika alkoholfria drycker, samt läsk och öl i minibaren (ja, inte mineralvatten utan öl – det är trots allt ett tyskt fartyg).

Även egenproducerat kranvattnet ombord ingår, vilket kanske låter självklart, men faktiskt säger en del om den hållbara helhetstanken. Vill man kan man köpa ett dryckespaket för 44 euro per person och dag, annars går det självklart bra att betala ”per styck” för det man köper.

Det finns spa, gym och pool, där poolen kan vara både öppen och täckt beroende på väder och var i världen man befinner sig. Men det finns inga shower, ingen stor scen, inget kvällsbrus. Och det är helt medvetet. När gästerna har haft en upplevelserik dag på destinationen – ofta både fysiskt och mentalt – så räcker det gott med en lugn drink i någon av de två barerna efter middagen. Sedan går man och lägger sig. Trött på ett bra sätt. Mättad med intryck och god mat.

Endast utsideshytter

Vi fick se två hytter, en balkonghytt (21 kvm) och en juniorsvit (42 kvm). Väldigt fina och ljusa med produkter i badrummet och en behaglig känsla. Alla 120 hytterna/sviterna är utsides med olika variationer från vanligt fönster till fransk balkong, panoramafönster och vanlig balkong.

Såhär ser en hytt med fransk balkong ut.

Ett av mina personliga höjdpunkter under besöket var att få komma upp på bryggan. Att stå där, se instrumenten, utsikten, känna närheten till besättningen och förstå hur mycket precision och kunnande som krävs för att navigera i isfyllda vatten… det gav ännu mer respekt för fartyget och de som arbetar ombord. Bilder säger som sagt mer än ord så självklart bjuder jag på några även härifrån.

Det här är kryssning för dig som vill uppleva världen på riktigt. Hanseatic Nature går till destinationer där de stora fartygen helt enkelt inte kan – eller bör – vara. Under 2026 seglar hon bland annat till Arktis, Grönland, Island, längs Kanadas kuster, Skottland, Norge och in i mer avlägsna delar av Europa. Blickar vi mot 2027 fortsätter fokus ligga på expeditioner i kallare vatten, naturintensiva rutter och platser där djurliv, landskap och kultur står i centrum. Det handlar inte om att “hinna många hamnar”, utan om att verkligen landstiga, utforska och förstå platsens naturtypiska element och djurliv.

Vad ingår i priset?

  • Internationell gourmetmat (inklusive specialrestauranger)
  • Alla landstigningar och turer med Zodiacs
  • Alla multimediala föreläsningar med erfarna experter
  • Tillgång till den interaktiva Ocean Academy
  • Omfattande tränings- och aktivitetsprogram samt entré till Ocean Spa

Utrustning som ingår att låna (beroende på rutt):

Stavar för nordic walking samt kikare i varje hytt/svit.
Parkas (storlekar XS–XXXL).
Snöskor.
Gummistövlar (storlekar 33–50).
Snorkelutrustning.
Stand up paddleboards.
Fiskespön m.m.

Dessutom alla sorters te och kaffe.

I varje hytt och svit ingår:

  • Välkomstchampagne
  • Minibar som fylls på dagligen (läsk och juicer)
  • Kaffemaskin
  • Rumsservice dygnet runt
  • Dricks

I Junior Suites och Grand Suites ingår dessutom:

Internet (en timme per dag kostnadsfritt för ens personliga e-postkonto), samt ett urval av exklusiva spritsorter utan extra kostnad.

Är detta något för dig?

Från januari i år har man även officiellt gjort både tyska och engelska till språk som talas ombord. Ändå är nog Hanseatic Nature inte ett fartyg för alla. Det här är en kryssning för den som letar efter en unik, utbildande samt djur- och naturlivsorienterad resa till några av världens mer otillgängliga delar. För dig som vill resa med hjärna och hjärta. För dig som hellre lyssnar på naturen än på applåder. Och för dig som tycker att en kall vinterdag i Stockholm är den perfekta kulissen för ett fartyg som är byggt för is, äventyr och stillsam lyx.

Vill du ha hjälp och vägledning för att boka är du välkommen att höra av dig, SeaFun Travel kan se till att detta blir det stora äventyret i din framtida resekalender!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *