

Den här kryssningen är första gången vi bor i kategorin ”Royal” det vill säga den kungliga sviten, som jag antar är den bästa här ombord på Tallink-fartyget Victoria.
Två rum och badrum har den; dels ett sovrum med dubbelsäng, dels ett tv-rum med bäddbar soffa och vidsträckt utsikt längst fram i fören. Minibar (som ingår bland annat försedd med läsk, öl och äkta champagne), fruktkorg och lite godis ingår också plus att det finns skrivbord.

I badrummet står en korg försedd med en kombinerad duschkräm och schampo, tandborstar med tandkräm och rakhyvlar. I övrigt finns handfat, wc och dusch.
Imorgon väntar en specialfrukost som ingår och som jag hoppas ska inkludera favoriten finska (estniska/ryska) piroger som äts med äggsmör!
