Tallink Silja Lines höst bjuder på spanska veckor, stjärnartister och temakryssningar

Hösten får en festlig start ombord på Tallink Silja Lines kryssningar till Helsingfors och Tallinn. Just nu, och fram till den 1 november 2026, fylls fartygen av spanska smaker, rytmer och shower. Samtidigt väntar specialkryssningar med uppskattade artister och teman.

Spanska veckor ombord på Silja Symphony, SIlja Serenade och Baltic Queen.

Sommaren behöver inte vara över bara för att kalendern visar september. Ombord på Tallink Silja Lines fartyg fortsätter upplevelserna till havs med spanska veckor, festlig underhållning och kryssningar som förlänger känslan av ledighet långt in på hösten. På Silja Symphony, Silja Serenade och Baltic Queen väntar festlig dekor, spanska smaker och drycker samt underhållning som rör sig från flamencorytmer till Ibizas nattliv.

– När sommaren går mot sitt slut vill vi fortsätta erbjuda våra gäster härliga upplevelser till havs. De spanska veckorna är ett sätt att förlänga känslan av sol, värme och ledighet med smaker, musik och shower som ger kryssningen en tydlig spansk prägel. På så sätt finns det mer att upptäcka ombord även under höstens första månader, säger Enrique Hellsten, Sales Director på Tallink Silja Line.

Gambas och paella

Under de spanska veckorna väntar fyra särskilt framtagna shower på Silja Serenade, Silja Symphony och Baltic Queen. Showerna bjuder på allt från livliga gatufester och urbana rytmer till moderna tolkningar av traditionell flamenco.

Spanska veckor ombord på Silja Symphony, SIlja Serenade och Baltic Queen.

Det spanska temat märks även i restaurangerna ombord. I buffén kompletteras det ordinarie utbudet med bland annat spanska ostar och charkuterier, gambas al ajillo, patatas bravas, paella och kyckling med mojo rojo. I à la carte-restaurangen Grill House erbjuds en spansk tre- eller fyrarättersmeny med exempelvis grillspett med Ibérico och chorizo, följt av churros med varm chokladsås.

Spanska veckor ombord på Silja Symphony, SIlja Serenade och Baltic Queen.

I barerna serveras sangria, Spritz 43 och Carajillo, liksom särskilt framtagna cocktails med spanska smaker i Promenade Bar, Seaview Lounge och Manhattan Piano Bar. Även barnprogrammet får spansk prägel, med bland annat glittertatueringar, bingo och pyssel på spanskt tema.

Rock, party och bilar ryms också

Men höstens program rymmer ännu mer. På nästan alla Tallink Silja Lines rutter arrangeras specialkryssningar med olika teman och artister. Ombord väntar bland annat den finska publikfavoriten Erika Vikman och den svenska stjärnartisten FELICIA.

Bland höstens specialkryssningar finns Tributes of Rock, en rockkryssning till Tallinn med tributeband, DJ:s och hög stämning, Partykryssen med artister som 2 Blyga Läppar, Drängarna och Björn Rosenström samt CCW Goes Baltic Sea, där Classic Car Week tar över Baltic Queen med amerikanskt tema, rock’n’roll och retrostämning.

– Underhållningen är en viktig del av upplevelsen ombord och något som många av våra gäster ser fram emot. I höst erbjuder vi ett brett program med de spanska veckorna, välkända artister och temakryssningar på flera av våra rutter, säger Enrique Hellsten.

Tallink Silja Lines spanska veckor pågår mellan den 1 september och den 1 november 2026. Tillsammans med höstens artist- och temakryssningar bjuder programmet på god mat, underhållning och tid tillsammans till havs även när sommaren går mot sitt slut.

Ovanstående är ett pressmeddelande från Tallink Silja Line.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *