Ständig njutning, tillfällig skadjursbuffé – Kobba, Viking Glory

Att gå ombord på Viking Glory känns lika speciellt varje gång. Inte för att jag kryssat med henne så många gånger än, men varje gång känner jag att ”varför gör jag det inte oftare”? Fartyget är så fint, trivsamt och elegant.

Eftersom det är november var mitt sikte denna gång inställt på att äta årets julbord. Då Glorys avgång är relativt sen var det förlagt till dag två, och istället åt jag en elegant kvällssupé den första kvällen på à la carte-restaurang Kobba.

Alltså Kobba! Kobba, kobba, kobba…hur kan du var SÅ BRA!?! Jag älskar verkligen allt med den här restaurangen. För det första är det ju så snygg miljö. För det andra; att komma in till levande pianomusik är bara wow. För det tredje: utsikten (kvällstid såhär års är det mer glittrande ljus på håll utanför när man flyter ut från Stockholm). Och sist – men absolut inte minst utan kanske mest: maten.    

Skaldjursbuffé till 7/12

Just nu serveras en läcker skaldjursbuffé fram till den 7 december. Den står uppdukad där premiumfrukosten serveras om mornarna. Jag bad att få kika först och det såg riktigt läckert ut. Samtidigt lockade rödingen bland huvudrätterna. Men här har de löst problemet åt oss alla velpottor som både vill ha kakan och äta den: man kan välja skaldjusbuffén som förrätt och välja en annan huvudrätt!

Just så gjorde jag och satt där nästan generad över all hummer, rökta räkor jag doppade i aioli, musslor och wakamesallad och starka ostbitar… det fanns också havskräftor, krabbklor och svamppaj med mera. Just när jag tyckte att jag nästan hade det för bra kom servitören med ostron på ett fat plus en liten kopp av den godaste skaldjurssoppa jag ätit.  

Jag satt nog och log fånigt hela tiden av lycka. Tacksam med sådan där nyp-mig-i-armen-känsla att ”tänk att jag är här just nu”!

Matchar med vin från Bourgogne

Jag hann precis njuta av de sista dropparna av champagnen, Charles Heidsieck Rosé Reserve, innan min röding kom in. Vilken överraskning! Så har jag aldrig ätit röding. Fräscht, annorlunda och innovativt.

”Nästan som en paella” beskrev min indiske servitör Jabar den, medan jag själv tyckte den hade drag av fisksoppa eftersom det fanns skum på toppen, skaldjur i den friterade risbollen och fisk samt Medelhavskänsla från de små oliverna.     

Till detta drack jag en chardonnay från Rully i Bourgogne som jag hade valt efter att min fantastiske servitör ordnat nästan som en liten provning åt mig. Innan maten kom han in med tre olika viner baserat lite på mina beskrivningar vad jag var sugen på och lät mig välja.

Redan innan han satte ner flaskorna en bit bort sa jag ”ahhh du har med dig vin från Bourgogne”…vilket jag såg direkt. (Kuriosa: jag besökte många vingårdar i Bourgogne när jag pluggade i Dijon…bland annat vinkunskap, och har själv besökt just Rully).

Så, det var lite extra kul plus att jag var mycket nöjd med kombinationen och njöt av varenda tugga/”vinsipp”, så bra!

Kobba, en restaurang i världsklass

Så hade vi kommit till desserten. Min första servitör (som tog beställningen innan hon försvann) hade övertalat mig att ta en kokosparfait som ingick i en fast meny till bättre pris. Själv hade jag hela tiden sneglat mot den kryddiga chokladkakan med lingonglass och ingefärscrumble som lät passande julig. Nu frågde jag om det gick att byta, vilket inte var något problem.

Chokladkakan, som verkligen var kryddig – var beredd på det – låg en krämig ganache. Wow vilken häftig dessert! Och jag uppskattar både idén och att köket gör en ansträngning att ha en lokal touch – lingonen – samt att anknyta till den julsäsong vi nu går in i.

Till detta blev det ett mörkt sött dessertvin, också från Frankrike, men tyvärr antecknade jag inte namnet. Det påminde om port i stilen i alla fall och passade mycket bra det också.

Efter denna fantastiska middag gick jag därifrån fylld inte bara av underbara smaker utan också av tacksamhet. Jag hoppas köket fick höra hur nöjd jag var för det var de värda. Och om du läser detta och ännu inte ätit middag på Kobba, Viking Glory än så är det hög tid! Vi ses för jag ska absolut tillbaka!  

Gillar man någon av vinerna man druckit till maten har Kobba en egen vinshop.

Här är priser på det jag åt ifall du är nyfiken: skaldjursbuffé som förrätt: 38 euro, som huvudrätt: 72 euro. Ugnsbakad röding: 29 euro. Kryddig chokladkaka med lingonglass och ingefärscrumble: 13 euro. Hela menyn finns på deras hemsida.

Och apropå att vi går in i en ny säsong…Missa inte mina Instagram-reels/TikToks/shorts från denna resa, att följa Seafun på Facebook samt prenumerera på vår kanal på YouTube! Det kommer mycket mer spännande du inte vill missa.

One thought on “Ständig njutning, tillfällig skadjursbuffé – Kobba, Viking Glory

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Social profiles