Bland kablar och starka kvinnor på skeppsvarv i Italien

Mein Schiff Flow på Fincantieri varv i Monfalcone.

Som en del av er vet har jag varit i Trieste, Italien, på inbjudan av Mein Schiff för att besöka varvet i Monfalcone där deras nästa fartyg just nu byggs. Tidigare har de byggt sina fartyg på Meyer-varvet i Åbo och varit mycket nöjda, men där var de fullbelagda och kunde inte ta emot fler ordrar, så nu bygger de hos Fincantieri.

Mein Schiff Flow är det nionde fartyget i flottan och det andra fartyget i InTUItion-klassen, efter ”ettan” Mein Schiff Relax. Ytterligare två fartyg är beställda i denna klass. Och eftersom jag redan berättat mycket om MS Flow i detta inlägg, tänkte jag här berätta lite mer personligt om varvsbesöket. Här nedan kan du också se en video om då jag besökte varvet och var ombord på Mein Schiff Flow.

Guten Tag, Mein Schiff Flow! (I visit the shipyard in Monfalcone, Italy)

Det var andra gången jag besökte ett skeppsvarv och även om det kräver lite skyddsutrustning och man trampar runt på en byggarbetsplats tycker jag det är spännande. Mer behind the scenes blir det inte.

Mein Schiffs starka kvinnor

Efter en kort bilfärd från hotellet i Trieste var vi framme. Vi var en grupp på tiotalet personer inklusive några representanter från TUI Cruises. Och, VD Wybcke Meier.

Wybcke Meier, VD, TUI Cruises.

Den här kvinnan alltså. Hon imponerar. Dels tycker jag att det är coolt med kvinnor i höga positioner, kanske lite extra om det är inom teknik. Wybcke Meier är lugn, vänlig, proffsig. Men också överraskande. På flygplatsen var hon där och mötte (!). Vid lunchen dagen efter kom hon fram till mig med lite salladsdressing och sa: ”Här, ta detta, det smakar bättre då.” Och samtidigt; ansvaret, besluten, jag kan bara tänka mig.  

När vi fått en kort genomgång och satt på oss säkerhetsskor, hjälm och gula västar var det dags att gå den korta biten genom varvsområdet till fartyget. Restriktioner fanns, vad som fick fotas och filmas och inte. Och tiden var knapp, det fanns knappt tid att stanna för att ta en bild, jag kom hela tiden efter.

Mein Schiff Flow – klar till 70%

Alltså var sinnena på helspänn för här gällde det att simultant njuta av ögonblicket, men också lyssna, titta och bevaka varje ögonblick. Men även se sig för. En byggarbetsplats för ett fartyg är full av material, hängande plast, sladdar, rör och det sticker upp metallbitar ur golv och annat som är perfekta att snubbla på.

Som tur var gjorde jag inte det, men däremot slog jag huvudet i lite saker ett par gånger. Inte hårt, inget som gjorde ont, men det var bra att jag hade hjälm. Ändå är fartyget klart till 70 procent.

Den blivande teatern.

Under rundvandringen fick vi se delar av däck 4 och 5 samt de översta utomhusdäcken med pooler med mera. Eller, det som skulle bli pooler rättare sagt. För tillfället har det bara gjutits ett förstadie till respektive pool, som exempelvis deras största och längsta på 25 meter. Den längsta till havs så vitt jag vet.

Stammisarna protesterar, new-to-cruise ger tumme upp

Flow har inga stora förändringar mot Mein Schiff Relax. Några mindre skillnader och förbättringar finns exempelvis i utrymmena Captain’s Bar, Burlesque Bar, den franska bistron, Street Art Bar, Teatern och Atlantik bar. Det kan vara färgval och lösa föremål som ändrats. Vilket även gäller sviterna. Mer kommer kommuniceras om detta längre fram fick jag veta.

Annars är det mesta sig likt som utformning och placeringar av restauranger, barer med mera. Just detta är tydligen något som de tyska gästerna (vilka utgör 90% av Mein Schiffs resenärer) reagerade på när det första fartyget i InTUItion-klassen kom (Relax). Gästerna var vana att hitta sina favorittillhåll på ett visst ställe ombord, och nu var det inte så.

Det lät som en klassiker i mina öron. Folk som hittat sin grej (i detta fall ett rederi där de känner sig hemma) vill ofta att det ska vara som det alltid varit, då känner de sig trygga. Nya resenärer däremot, de som aldrig kryssat med Mein Schiff förut men lockats av den nya fartygsklassen, har inte haft samma synpunkter, berättade de. Såklart, för dem är allt nytt. Perfekt!

Med en gnutta fantasi…

Jag tror det där ger sig med tiden. Och annars finns säkert tillräckligt många nya nyfikna kryssare för att fylla de två nya fartygen. Precis som TUI Cruises syfte varit att bli mer internationella, och bjuda in även icke-tysktalande gäster, kommer nog dessa gäster söka sig till de nyaste fartygen främst.

Men, ni är flera som skrivit och berättat för mig att ni testat på olika fartyg i flottan, och att ni kommer att åka igen. Det stämmer med mitt intryck, att Mein Schiff passar de flesta av oss svenskar fint. Även om vi inte kan tyska.

Här kommer butikerna att ligga.

Det var såklart en hjälp att jag hade varit på Relax under fartygsvisningen. För någon annan kan jag tänka mig att varje vinkel sett likadan ut. Nu kunde jag med fantasins hjälp föreställa mig de olika barerna och restaurangerna. ”Aha nu står vi i teatern”…eller ”ja, såklart, detta blir huvudrestaurangen Atlantik med sina stora panoramafönster i aktern”…och ”här har vi den franska bistron”, ”den asiatiska specialrestaurangen Fugu”, ”burlesque baren La Cage” osv.

Flest balkonghytter

Det enda som nästan var klart till igenkänning var den balkonghytt vi fick se. Balkonghytterna är den vanligaste hyttkategorin på denna nya fartygsklass. De har dessutom utökats till att utgöra 85% av alla hyttkategorier. Själv skulle jag vilja testa familjehytten som ska vara försedd med spelkontroller. Perfekt sysselsättning för barnen när jag står och gör mig iordning inför middagen, haha.

Ett annat trevligt möte ombord var med svensktalande Ann-Jeanette Renlund. Jag kände igen henne direkt men kunde inte komma på var vi setts förut… Först efter ett tag förstod jag att hon pratade svenska. Ann-Jeanette kommer från byn Larsmo i Österbotten och kan titulera sig Senior manager Architectural Outfitting and Design. Hon bor i Trieste under fartygsbygget och ansvarar för att allt flyter på som det ska med design och konstruktion.

Ann-Jeanette Renlund, TUI Cruises.

Hon finns också med i min kommande video, för en sådan blir det förstås! I alla fall om jag tar och avslutar detta inlägg nu så jag kan börja jobba med den… Hoppas ni vill se den! Prenumerera i så fall på SeaFunTV och slå på notiser så att ni inte missar när den kommer.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Social profiles