Skaldjurssäsongen är igång!

Mums, skaldjur en masse…så fräscht, så gott! Foto: Heidi Rovén.

Hösttid är skördetid brukar det ju heta men också skaldjurstid. Och är det något vi gillar här på Seafun-redaktionen så är det just skaldjur. Vilken tur då att det är något som det satsas på ganska mycket till havs, inte minst på Östersjön!

Skaldjurssäsongen är i full gång

Birka dukade för en dryg vecka sedan upp sin populära skaldjursbuffé som vi skrivit om förut (och faktiskt även gjort en film om ifall du missat det).

Skaldjursbuffé hos Birka. Foto: Kristofer Scheiderbauer.

Nytt för i år är att man även kan få en skaldjursplatå serverad vid bordet om man inte vill köa och springa mellan buffén och bordet (fördelen å andra sidan är att du kan äta hur mycket du vill av dina skalfavoriter).

Skaldjursplatån serveras i restaurang Salongen och innehåller både varma och kalla skaldjur. Priset är 575 kronor per person och man måste vara ett sällskap på minst två som bokar.

Östersjöns läckra skaldjursplatåer

Förutom Birka serverar även Viking Line och Silja Line fina skaldjursplatåer ombord. Även dessa har vi testat och skrivit om förut, läs till exempel om den flotta skaldjurstallriken på Gabriellas restaurang Bistrotek här och vår senast testade skaldjursplatå på Galaxy här.

Läcker skaldjursplatå hos Galaxy – en favorit! Foto: Kristofer Scheiderbauer.

Att njuta av skaldjur till havs är dessutom mycket billigare jämfört med på landbacken. Här är en sammanställning på vad de tre Östersjö-rederierna tar för sina skaldjursfat och vad de innehåller:

På Birkas skaldjursplatå (som är för 2 personer)

  • havskräftor
  • rökta blåmusslor
  • rökta räkor
  • knivmusslor
  • 1/2 krabba
  • 1 gratinerad hummer Thermidor
  • vinkokta blåmusslor
  • gratinerade ostron Rockefeller
  • gratinerat vitlöksbröd
  • aioli, örtcrèmefraiche, senapssås

Pris: 575 kronor per person.

På Viking Lines skaldjursplatå

  • 1/2 hummer,
  • havskräftor,
  • insjökräftor,
  • vinkokta musslor,
  • färska räkor,
  • rökta räkor,
  • krabbklor,
  • bröd, smör och tillbehör

Pris: 420 kronor per person vid förbokning på Viking Cinderella som även har en lyxigare variant för 560 kronor med ostron och tonfisk-sashimi.

På Silja Lines skaldjursplatå

  • 1/2 hummer,
  • räkor,
  • rökta räkor,
  • marinerade jätteräkor,
  • kungsräka,
  • ostron,
  • krabba,
  • havskräfta,
  • flodkräfta,
  • kammussla,
  • blåmusslor,
  • marinerade grönmusslor,
  • aioli, bröd och Rhode Island dressing.

Pris: 432 kronor per person på exempelvis Galaxy och Silja Symphony/Serenade.

Vilken blir din favorit?

Skaldjurskock på Galaxy. Foto: H. Rovén.

Vilken man slår till på är en smaksak. Vi har testat allas varianter vid olika tillfällen och innehållet varierar lite grann (Viking Line har exempelvis bara ostron på sin exklusiva version), men de är alla väldigt bra.

Att få ösa i sig av sina favoriter hos Birka har förstås sin charm samtidigt som det är trevligt att få sitta ner i lugn och ro och njuta utan stress.

Silja Lines skaldjursplatå är den jag länge haft som min favorit, men jag skulle bara vilja ge mig på att betygsätta dem om jag testade alla tre under samma period/säsong.

Har du ätit någon av dess skaldjursplatåer och vad tyckte du i så fall? Lämna gärna en kommentar!

Kommentera gärna

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

SeaFun på Sociala medier